Kozie mlieko - často kladené otázky


1. Môžem kozie mlieko konzumovať rovnakým spôsobom ako kravské? Naše kozie mlieko je rýdzo prírodný produkt bez akýchkoľvek prídavkov a dá sa používať rovnakým spôsobom ako kravské. Je tiež výborné na varenie a po prevarení ideálne aj na prípravu detských pokrmov. 2. Aká je výživová hodnota kozieho mlieka v porovnaní s kravským?

Z hľadiska výživy sú hodnoty kozieho a kravského mlieka veľmi podobné a neexistuje žiadny dôvod, prečo by kozie mlieko nemohlo byť plnohodnotnou alternatívou kravského. Mlieko z našej farmy je čerstvou potravinou, preto sa jeho výživové hodnoty môžu meniť v závislosti od ročného obdobia, plemena, typu stáda, času dojenia atď. Vo všeobecnosti platí, že mlieko je ideálnym zdrojom vápnika. Tri poháre mlieka denne, teda približne 750 ml mlieka poskytnú dospelému človeku odporúčanú dennú dávku. 3. Je kozie mlieko vhodné pre deti?

Áno. Do jedálneho lístka ho deťom môžete zaradiť rovnako ako kravské mlieko. Polotučné ani nízkotučné mlieko neodporúčame podávať deťom mladším ako 2 roky, lebo na rozdiel od plnotučného mlieka neobsahuje dostatok kalórií a energie , ktoré deti získavajú z vyššieho obsahu tuku plnotučného mlieka a ktoré potrebujú pre zdravý vývin.

4. Prečo dobre znášam kozie mlieko, ale kravské mi spôsobuje zdravotné ťažkosti?

Výskum preukázal, že Vaše ťažkosti spôsobuje štruktúra bielkovinovej zložky kravského mlieka, o ktorej sme písali v jednom z našich článkov (link).

V krátkosti však zhrniem, že vysoký obsah αkaseinu v kravskom mlieku zapríčiňuje neznášanlivosť. Na rozdiel od toho, kozie mlieko bohaté na βkasein dobre znášajú aj ľudia citliví na bielkovinovú zložku mlieka. Kozie mlieko sa v ľudskom žalúdku lepšie zráža a tiež obsahuje menšie guličky tuku, vďaka čomu sa zjednodušuje trávenie osobám citlivým na kravské mlieko. 5. Je vaša farma organická?

Snažíme sa byť organickí všade, kde nám to naša každodenná aktivita umožňuje. Vyvinuli sme chovný program s celoročným voľným výbehom a čerstvým zeleným krmivom. Naše kozy sú však prikrmované obilninami, pri ktorých žiaľ 100% organický pôvod nedokážeme garantovať. 6. Čím kŕmite kozy na Vašej farme?

Naše zvieratá sú od marca kŕmené zeleným čerstvým krmivom, ktoré kozy získavajú prevažne každodennou pašou. Doplnkom tohto krmiva je „müsli“ - obilná zmes s obsahom pšenice, ovsa, kukurice a iných obilnín. Pri tejto potravinovej zložke nevieme zaručiť, že nepochádza z geneticky upravovaných zdrojov, nakoľko legislatíva v našej krajine neukladá povinnosť veľkofarmárov o tom náležite informovať.

Na našej farme zvieratá nikdy neprikrmujeme mäsokostnou múčkou alebo živočíšnou bielkovinou. Antibiotiká sa u náš používajú len pri závažných ochoreniach jednotlivých kôz, nikdy však nie sú aplikované celoplošne na báze prevencie. Dojivosť kôz nepodporujeme žiadnymi hormonálnymi aditívami. Naše chovateľské skúsenosti a záväzok produkovať vysokokvalitné mlieko zo zdravých, dôsledne opatrovaných kôz prináša úžitok zvieratám aj naším odberateľom. Našich zamestnancov vedieme k tomu, aby ich vzťah ku zvieratám bol založený na rešpektovaní ch životných nárokov.

7. Je kozie mlieko dobré pre zdravie?

Mnohí ľudia si obľúbili kozie mlieko nie len pre jeho chuť, no predovšetkým pre jeho zdraviu prospešné účinky. Pre niektorých predstavuje ideálnu náhradu kravského mlieka, ktoré im spôsobuje zdravotné ťažkosti. Veľká skupina našich zákazníkov našla v kozom mlieku početné zdravotné prednosti. Najčastejšími dôvodmi na prechod ku koziemu mlieku sú tráviace ťažkosti ako nafukovanie, syndróm dráždivého čreva, črevný katar, bolesti na hrudi, ekzém alebo dokonca astma. Zdravotné účinky kozieho mlieka sa preukázali aj pri liečbe rakoviny, leukémie alebo chorôb nervového charakteru akými je napr. skleróza. Pre zdravých ľudí je naopak prirodzeným zdrojom nie len vápnika, ale aj ďalších dôležitých vitamínov a minerálov.

9. Dajú sa Vaše výrobky skladovať v mrazničke?

Tvrdé kozie syry a maslo sa v prípade potreby dajú úspešne skladovať v mrazničke. Rovnako aj kozie mlieko, hoci pre zachovanie jeho kvality a vlastností odporúčame jeho rýchle zmrazenie ešte v deň nákupu. Kozia smotana s vyšším obsahom tuku by sa pred uložením v mrazničke mala vyšľahať. Kozie jogurty nie sú vhodné pre skladovanie v mrazničke, pretože po rozmrazení strácajú svoju konzistenciu. Chladené produkty z kozieho mlieka odporúčame prenášať v termotaškách a na mieste ihneď uložiť do chladničky, alebo mrazničky.

10. Kde nakúpim produkty z Vašej farmy?

Naše produkty je možné objednať prostredníctvom online donášky, osobným odberom a onedlho aj na drobnom farmárskom trhovisku, ktoré pre vás pripravujeme priamo v centre mesta Michalovce. Predajný stánok s mliekom by mal byť otvorený každý deň.

11. Sú vaše potraviny vhodné pre vegetariánov?

Všetky naše potraviny sú vhodné aj pre vegetariánov. Platí to o väčšine mliečnych výrobkov vyrobených z kozieho, kravského, alebo ovčieho mlieka. Výnimkou môžu byť syry a jogurty s prídavkom živočíšneho syridla, alebo jogurt a dezerty obsahujúce želatínu. Avšak všetky druhy kozieho syra vyrábané na našej farme obsahujú výlučne vegetariánske syridlo a do jogurtov nepridávame želatínu.

Naše príspevky majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.

#kozie #mlieko #ucinky #farmauprimne #koziemliekopredaj