Farma Úprimne - ako to celé začalo a kde sme dnes?

kozie mlieko farma uprimne michalovce zemplin

O NÁS

a ako sme začínali

"Mnohé veci, ktoré robíme v prítomnosti, predurčujú lepšiu budúcnosť pre naše deti. A preto to chcem skúsiť." Znela moja odpoveď, tuším v roku 2012, na otázku: "Preboha Jano, prečo práve farma?"

 

Naopak, s ohľadom na konzumný spôsob života, mnohé veci dnes podriadzujeme peniazom resp. zisku. Devastovanie prírody, pľundrovanie lesov, ničenie životného prostredia a farmárčenie, ktoré je skôr priemyslom než poľnohospodárstvom. 

 

Týmto témam som sa ako mladý chalan-aktivista venoval už odjakživa a bola to asi len otázka času, kedy som si teóriu

kozie mlieko farma uprimne michalovce zemplin

začal premieňať na realitu vo forme vlastného hospodárstva. Zrodila sa myšlienka drobnej rodinnej farmy, ktorú spravujem podľa vlastných zásad a predstáv. Výsledkom je drobné, no sebestačné hospodárstvo, ktoré sa zameriava na chov čistokrvných kôz. 

 

Začiatky boli neľahké a priznám sa, pri mnohom som sa učil z vlastných o to viac bolestivých chýb. S odstupom času na to spomínam s úsmevom a snáď už len pri pohári vína, pravdou však ostáva, že projekt Úprimne je pre mňa splneným snom a to aj napriek veľkému úsiliu ktoré obnáša.  

 

Dnes na farme chováme okolo 10 dojných kôz. Pri samotnom chove dbáme predovšetkým na to, aby sme nebránili zvieratám ich prirodzeným potrebám, socializácii a aby počas ich bytia na farme poznali pravý kozí život.

Farma sa momentálne sústredí predovšetkým na produkciu mlieka, ako aj výroby kozích syrov. Bez chémie alebo aditív, bez konzervantov či náhradných éčiek. Výlučne prírodne, zdravo, chutne - jednoducho úprimne. 

 

V blízkej budúcnosti by sme radi spustili oficiálnu výrobu syrov s ktorými máme bohaté skúsenosti. Žiaľ, legislatíva nám neumožňuje tieto potraviny uvádzať na trh bez riadnej, no extrémne finančne náročnej prevádzky a aj preto všetko naše úsilie v rokoch 2017 budeme smerovať k tomu, aby sme väčšinu nášho kozieho mlieka dokázali svojpomocne spracovávať a následne predávať na nami plánovanom farmárskom trhovisku priamo v Michalovciach. 

 

Úprimne, vitajte teda u nás na farme.